top of page
Zdjęcie autoraEdyta Stańczyk

O co chodzi?

,Proszę Pani moje dziecko raczej dobrze się uczy. W domu nie mam problemów, ale idzie do przedszkola/szkoły i tam zachowuje się tak, jakby było zamknięte w szczelnej bańce. Nie rozumie, co się do Niego mówi, nie kontaktuje, jest pobudzone albo zmęczone..."

To bardzo często słyszę od Rodziców, którzy szukają pomocy dla swoich dzieci.

Jedna terapia, druga...I nic. Błędy artykulacyjne w mowie spontanicznej nie znikają, dziecko traci ochotę do uczestniczenia w terapii logopedycznej, a nauczyciele w przedszkolu, szkole mówią, że nie ma z Nim kontaktu. Do tego diagnozy, które wykluczają niedosłuch fizjologiczny, zaburzenia rozwojowe, czy niepełnosprawność intelektualną. O, co chodzi?

Każdy z nas niesie ze sobą zupełnie inną historię, w tym historię dotyczącą narodzin, wczesnych lat dzieciństwa i przebiegu chorób wszelakich. Tam min szukamy przyczyn takiego stanu rzeczy, ale jest jeszcze tu i teraz, czyli otaczające nas środowisko, warunki w których dorastamy, funkcjonujemy.

Nasze relacje z bliskimi, przebyte traumy, przebyte choroby uszu w późniejszym wieku, czy to, jak nasze zmysły radzą sobie w tym świecie pełnych bodźców? A raczej, jak radzą sobie z selekcją tych bodźców?

W diagnostyce APD/centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego/ musimy dostrzec Pacjenta jako całość, dobrze Go poznać, poznać środowisko w którym funkcjonuje, Jego mocne i słabe strony. Musimy oprzeć się na szerokiej diagnostyce, w tym na wielu badaniach i opiniach specjalistów różnych dziedzin. Należy też pamiętać o niepokojach i oczekiwaniach Rodziców, o tym, co Ich szczególnie niepokoi? Jakiego planu i jakich efektów terapii się spodziewają? To wszystko dobrze jest ustalić już na początku wspólnej drogi planując badania i terapię APD.

Poniżej kolejna rediagnoza biernego treningu JIAS Johansena. Dlaczego taką formę treningu wybrałam? Dziecko ma problemy z utrzymaniem uwagi na poleceniach, jest bardzo nadaktywne ruchowo, ma zdiagnozowaną nadwrażliwość słuchową i deficyt integracji. Trening bierny powinien pięknie przygotować ścieżki w mózgu do dalszej wytężonej pracy:-)





0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Skuteczna terapia słuchowa

Co wpływa na skuteczną rehabilitację słuchową? * Szczegółowa diagnoza, która obejmuje: a/ Badania słuchu fizjologicznego b/ Badania...

Comments


bottom of page